Francisco Rico, sigara bile içmeyen ölümsüz arkadaş

NecromanceR

New member
Düşündüğüm son şey bir gün onun ölüm ilanını yazacağımdı. Francisco Riko, Paco Riko. Çünkü Paco ölümsüzdü.

Kırk yılı aşkın arkadaşlığımız ve daha iyi nöbet tutmamız, hangi nöbetçi kulübelerinin olduğunu söylemem. Yirmi önce bir tartışmayı aştık Öncü Don Kişot ve 17. yüzyıl matbaaları sayesinde chibaletler, zımbalar, tipler (ciddi mesele). Çok komik. Ben kazandım. Elbette Paco bana Everest'in zirvesinden baktı: “Bana bir tur bile dayanamadın”. Bu atışları yazdırın, Servantin tuhaflıkları76 kopyalık, ticari olmayan bir baskıda, çok mükemmel ve her ikisini de hakem olarak öğretmeni (ve benim öğretmenim) Martín de Riquer'e gönderdi. Mektubu bir zarafet, mizah ve tarafsızlık şenliğidir; Bir masaya bıraktım.

Zaman geçti ve ben tercüme etmeye başladım. Kişot mevcut İspanyolcaya. Bunu söyleyeceğim son kişi o olurdu. Ancak buna ihtiyacım vardı. Tavsiyeye ve sponsora ihtiyacım vardı. 2014 yılı, anıtsal baskısının son güncellemesine denk geldi. O yıl notları ve diğer filolojik konularla ilgili en az iki veya üç yüz e-posta alışverişinde bulunduk. Kendimi şüpheye düşürmemek için, zevk için dikkatlice tekrar okuduğumu söyledim. Ve her gün ona bir gözlem gönderdim, bazı hataların düzeltilmesi, bazı notlarla ilgili sorular, ifşa edilen atıfların çürütülmesi… Sonra, sonra, sonra e-postalar Madrid'den Barselona'ya ve Barselona'dan Madrid'e her iki yöne uçtu. füzeler gibi. Gözlemlerimden ve düzeltmelerimden bazılarını kabul ettim (bir bakalım, Rico tarzı, “olabilirdi”, “zaten görmüştüm”), ancak en iyi bulguları (ya da bana öyle gelenleri) kendime sakladım (çünkü Akademik dünyaya ait olmasa da bu hilelerin kolayca yapıştığını gördüm).

İşler hazır olduğunda buluştuk ve ben de ona o çevirinin önsözünü koymasını önerdim… Bana şöyle dedi: “Benden bunu çevirmem için birçok kez istekte bulunuldu…”. Bu konuya girmek istemedim ve önsözde ısrar ettim. Olamazdı (başka bir öğle yemeğinde ona bunun Vargas Llosa'dan olacağını söylediğimde, bilmiyorum, bana biraz tüyleri varmış gibi geldi) ve birkaç yıl boyunca burunlarımıza dokunduk. Sonra geçti ve her şey eskisi gibi oldu.

Birkaç hafta önce telefonda bir süre konuştuk. Beni aradı. Benden yeni basılan bir kitabımı kendisine göndermemi istedi. Ona söz verdim ve unuttum (şimdi hatırladım ve o kitabın şimdi ne kadar acıttığını). O öğleden sonra çok üzgündü. “Bu bitti” diye bana duyurdu. Onu cesaretlendirdim (başarısız). Bana yeni cildi sordu. Kayıp adımlar salonu, nasıl gidiyordu, ne zaman yayınlanacaktı. Oradan çok çıkıyor. Her zaman iyi sonuçlanmıyor ama ortaya çıkmaktan heyecan duyuyordu ve eğer kötüyse daha iyiydi, tıpkı romanlarında Javier Maras'a kötü muamele edilmesinden hoşlandığı gibi. Şaka yaparak şöyle dedi: “Ben zaten zafer kazandım, sana ihtiyacım yok.” Bu kötü niyetli sayfaların fotokopilerini çektiğini ve çok sayıda meslektaşına gönderdiğini iddia etti (kendisi, dünya çapında kendi alanlarında en prestijli olan otuz kırk kadar akademi ve manastırın bir parçasıydı). Her zaman öyle yaptığımı düşündüm.

Bütün bunları şimdi onun ölüm ilanını yazdığımı unutmak ve bunları ona anlattığım yanılsamasına kapılmak için anlatıyorum.

Güldük, birlikte seyahat ettik, onun için bir kitap yayınladım, bana bir iş verdi, her şey hakkında tartıştık ve hiçbir şey yapmadık (bana Luciferian bir gururum olduğunu söyledi ve bu doğru değil, açıkça görülüyor), Ayrıca kadınlardan yeterince (son derece fazla), kitaplardan (daha az), arkadaşlardan (her saat, harika spor), politikadan (son zamanlarda çok az), Akademi'den (her şeyden önce ondan, onun) bahsettik. öfkesi, huzuru), Kişot (her birimiz için farklı bir kitap)…

Artık şoktan çıkmak için her şeyi sık sık yazıyorum. Beni defalarca kızdırmayı başardın, iyi dostum, ama asla beni şu anki kadar üzmedin. Öldüğüne inanmıyorum. Ölümsüz olsaydın… Sigara bile içmeseydin.