Dünyanın ilk festival turizmi destinasyonu İspanya: “19 yıldır Coachella'ya gidiyorum ve Mad Cool kesinlikle daha iyi”

NecromanceR

New member
Güncellenmiş 18 Temmuz 2024 Perşembe –
21:36

Jolene ve Kellyn ellili yaşlarında yetişkin bir çifttir ve yakın zamana kadar Amerika Birleşik Devletleri'nin Phoenix kentinde bir mahkeme sürecinde sıkışıp kalmışlardı. Ancak milyon dolarlık bir para cezasıyla karşı karşıya kalmak onun en büyük endişesi değildi; onlar için Asıl drama Mad Cool 2024'te eksikti. “Festivalleri seviyoruz ve ilk kez geldiğimiz geçen yıl kesinlikle büyülenmiştik. Bir daha asla kaçırmamaya karar verdik” diyor. Peki böyle bir etkinlik için neden dokuz bin kilometre yol katedelim ki?

Rapor verileri Canlı müzik endüstrisi üzerindeki ekonomik etkiOBS Business School tarafından hazırlanan ve Profesör tarafından yönetilen Elena Mir İspanya'nın ülke haline geldiğini gösteriyor dünyanın ilk festival turizmi destinasyonu. 2023'te İspanyol canlı müzik sektörü rekor rakamlar faturalandırdı: 570 milyon Euro'nun üzerinde, yani bir önceki yıla göre %26 daha fazla.

Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen bir haftalık Mad Cool için gerekli masrafları ayrıntılarıyla anlatan Kellyn, “İspanya'ya gelmek engelleyici bir plan değil” diyor: “Uçuşları gelmeden 10 gün önce aldık, her uçuşun maliyeti 900 dolardı. Dönüşte otobüsün bizi bıraktığı Atocha'daki otel bize altı gecelik 15.000 dolara yakın bir maliyete mal oldu. Rakamlar kendileri için konuşuyor. Hatta Müzik Destekçileri Derneği'nin (APM) hazırladığı Canlı Müzik Yıllığı 2024'te, INE verilerine göre 2023 yılında “turist harcamalarının tarihi bir zirveye ulaştığı” ve yaklaşık 14 milyar avroya ulaştığı belirtiliyor.

Kellyn'in cüzdan sorunlarıyla ilgili yorum yapmasının hemen ardından Jolene hemen araya giriyor: “Genelde parayı israf etmeyiz ama festivalleri gerçekten severiz.” Bu çift, Kaliforniya'nın en ünlü festivali Coachella'nın sadık izleyicilerinden biridir. “19 yıldır üst üste gidiyoruz ama Mad Cool kesinlikle daha iyi çünkü müzik etkinlikleri çok daha eklektik bir izleyici kitlesine daha uygun, Coachella'daki ise çok genç ve her şey ağırlıklı olarak hip-hop ve rap'e yönelik. Canlı çalmayı bilen sanatçıların izini kaybettiği izlenimine kapılıyorum. Mad Cool geleneksel festivallerin ruhunu canlı tutuyor“.

Rahoul ve Anne Marie uzun yıllar seyahat etmeden Finlandiya'dan geliyorlar.JAVIER BARBANCHO

APM'nin hazırladığı raporda Madrid'in “çok titiz” ve “bilinçli” bir yönetime sahip, ışıkları açılmış bir şehir olduğu öne sürülüyor. Festivalleri (ve ayrıca İspanya'yı) seven Finlandiyalı bir çift olan Rahoul ve Anna Marie'ye göre Mad Cool, İspanya'nın başkentini ziyaret etmek için ikna edici bir neden. “Gezegene çok zararlı olduğu için fazla uçmuyoruz ama Finlandiya'dan ayrılmak istiyorduk ve bir süredir Madrid'e gelme seçeneğini düşünüyorduk. Festival hakkında bizimle çok güzel konuştular, bize şunu söylediler. öyleydi çevre dostu ve harika vakit geçireceğimizi söyledi. Biz bunu seviyoruz” diyorlar.

200.000'den fazla insanı bir araya getiren başkentin en önemli festivali, ülke genelinde dördüncü sırada yer alıyor, kapasitesi biraz daha artan Arenal Sound, Primavera Sound ve Via Rock'ın hemen arkasında. Ancak öyle görünüyor ki Mad Cool'u ziyaret eden turistler, sahne önündeki alanı ve olağanüstü kalabalığın yokluğunu takdir ediyor: “Çok fazla alan var ve her zaman çok rahatsınız“, diye açıklıyor Hırvat Josip ve Mislav. Mislav festivali bir yıl önce keşfetmişti: “Dört arkadaşımla geldim ve hayran kaldık. Bu yıl kimse bana eşlik etmek istemedi ama geçen hafta Josip'le Zagreb'deki başka bir festivalde tanıştım ve onu da benimle gelmesini sağladım” diyor. Arkadaşı için Mad Cool bir keşif oldu: “Ben büyük bir insanım festivallerin hayranı ve şimdilik Bu, Hırvatistan'da ziyaret ettiklerimin hepsini yener. Yönetimde on, posterde on ve atmosferde on,” diyor Josip.

Bazen mekanda dolaşırken İspanyol halkından ziyade yabancılara rastlamak daha kolay görünüyor. Sanayi ve Turizm Bakanlığı'nın bu yıla ilişkin öngörüleri arasında yaz dönemi boyunca veriler, Yabancı girişler yüzde 13 artacak. Madrid'in yerlisi gibi görünenler bile dışarıdan geliyor. Her şey yapışıyor. Tamamı İtalyan ve Lüksemburg'da yaşayan Sebastiano, Joanni ve Salvatore, “Festival deneyimlenmek için burada” yorumunu yapıyor. Sıkı bir Pearl Jam hayranı olan ve arkadaşlarını onları Mad Cool'da görmeye ikna eden Joanni, “Ben zaten Madrid'e gitmiştim ama onlar gitmemişti” diyor ve şöyle devam ediyor: “Bu avantajdan yararlanmak istedik ve bu yüzden burada kaldık. hafta. Fiyatı biraz pahalı: uçuşlar bir ay önce 200 avronun altındaydı ve biz Malasaa'da bir pansiyonda kalmıştık” diyor Sebastiano. Fiyatı hatırlamıyor ama “çok fazla değil” diyor eliyle okşayarak. cüzdanı “Yapabildik. Festival gibi sevdiğimiz bir planı bir şehirde turizmle birleştirmek her şeyin olduğu yer iyi güzel ve ucuz Lüksemburg'la karşılaştırırsanız” diye ekliyor Salvatore.

İspanya Festivalleri

Joanni, Sebastiano ve Salvatore güneşten korunaklı bir atıştırmalık yiyor.JAVIER BARBANCHO

2024 Canlı Müzik Yıllığı, Madrid'in Mad Cool gibi etkinliklerin ihtiyaç duyduğu türden mekanlardan yoksun olduğunu açıklıyor. Ancak etkinliğe geri dönen turistlere göre organizasyon önemli ölçüde gelişti. Hırvat Mislav, “Zamanla öğrendiklerini görüyorsunuz: Geçen yıl bileziğimi almak için 55 dakika bekledim ve bu yıl ancak on saniye sürdü” diyor. Benzer şekilde, yabancı eleştirmenlerin en büyük övgüsü tesisin temizliğine yöneliktir: “Genel olarak, İspanya'da festival ortamına çok daha fazla önem veriliyor Fransız bir çocuk olan Valentin, “Diğer yerlere göre çok takdir ediliyor ve bu çok takdir ediliyor çünkü deneyimi çok daha keyifli hale getiriyor” diyor. Finliler Rahoul ve Anne Marie de yerde otururken çok daha rahat olduklarını söylüyorlar. : “Yapay çim en iyisidir, çok daha rahattır ve daha az dağınıktır. Ayrıca çöp görmüyoruz ve insanlar çevrelerinin çok daha farkında görünüyor“.

OBS Business School tarafından hazırlanan raporda “büyük müzik yıldızlarının festival formatını terk ettiği” belirtiliyor ancak İspanyol festivallerinin posterleri birçok yabancı izleyicinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Amerikalı Kellyn bunu bir kez daha açıklıyor: “Rapçilerin ya da pop yıldızlarının çalmasındansa grupların canlı çalmasını görmeyi tercih ederim Geri çalma ve bunu bile doğru yapmıyorlar“.