Yumurta kabuklarından (ve daha fazlasından) 'eko' sanat eserleri yaratan sanatçı: “Geri dönüştürülmüş malzemelerle harika şeyler yapabilirsiniz”

NecromanceR

New member
Güncellenmiş 9 Temmuz 2024 Salı –
00:05

Geri dönüştürülmüş malzemelerden müzik aletleri yapanlar var. Mobilya yapanlar var. Veya ilginç kostümler. Ve sonra var Marcela Onbir (Mendoza, Arjantin, 1967) geri kalanımızın çöpe attığı şeylerle sanat eserleri yaratın. Eserlerinde fark edilmese de yumurta kabukları, fındık ve portakal kabukları, ağaç kabuğu, kumaş, kağıt veya karton bulunmaktadır. Malzemeler o kadar farklı ve alışılmadık ki, yaptıkları işin yalnızca özel ve benzersiz olmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çevreye saygılı olmasını da sağlıyorlar. 30 yılı aşkın bir süredir kariyerinde, sadece iki yıldır bu yeni sanatçı yönü ile Ekoama keşfetmeye devam etme arzusuyla araştırmayı ve denemeyi bırakmıyor.

İlk kez fırçaları elime henüz dört yaşındayken aldım. Arjantin'de ben küçükken herkes sanat yapardı. Altı kardeşin en küçüğüyüm, annemin vakti az olduğundan beni komşularımdan birinin atölyesine gönderdi, diyor gülerek. O günlerden bugüne onlarca yıl geçti ve sanat asla vazgeçmedi. Rağmen mesleği burada, Madrid'de uçuşa geçtiBaşkentte o zamanlar canlı olan sanatsal akımın ilgisini çekerek 90'lı yıllarda geldiği yere.

Başlangıçta kendisini müzeler için röprodüksiyonlara adadı. Daha sonra 2000 yılında küçük çocuklarıyla birlikte resimlerini dünyaya duyurmak istedi. Ve bu her şeyi değiştirdi. İnsanların ne yaptığımı görmesini istedim ama o zaman ağlar yoktu. Bana biraz yer kiralayıp kiralamayacaklarını görmek için Madrid Belediye Binasına gittim ve bana bir yer verdiler. Moncloa Metrosunda. Küçük bir galeriye benzeyen bir stant kurdum. Ve orada sokağın ortasında boyandım. Kısa bir süre sonra bu deneyimi Nuevos Ministerios'ta tekrarlayan Marcela, bunun bir performansa benzediğini hatırlıyor. Kariyerim orada başladı. Oradan geçen insanlarla birçok temas kurduğumu hatırlıyor.

O zamanlar ve çok sonraları klasik Güzel Sanatlar malzemeleriyle, akriliklerle, kimyasallarla ve ağır metallerle çalıştım ama… Solunum sağlığı sorunlarım olduğunu fark etmeye başladım. Aerosolleri ve solventleri çıkardım ve daha çevre dostu boyalar kullanmaya başladım. Bu deneyimi başka bir deneyimle birleştiren Marcela, durumun düzeldiğini gördüm: Bir gün çöpe attığım şeylerin miktarından korktum.. Ben de bunları çalışmalarıma dahil etmeye başladım. İki yıldır tüm bu geri dönüştürülmüş elementlerin zamanın geçişine, soğuğa, sıcağa nasıl tepki verdiğini araştıran sanatçı, bunun bariz olmasından hoşlanmadığım için bu harika, diyor.

Bu araştırma bugün onun yaratıcı sürecinin bir parçası. Tüm bu doğal malzemeleri kurutuyor, küflenmeyi önleyen bir alg ile karıştırıp öğütüyor ve ortaya farklı dokular oluşturduğu bir macun çıkıyor. Bana nasıl çalıştığını öğreten ve alanı bana açan Afrikalı bir kadından ders aldım.diye ifade ediyor. Ve şöyle detaylandırıyor: Kireç bazlı boyalar kullanıyorum, mümkün olduğu kadar ekolojik ve toz pigmentler satın alıyorum. Onların topraktan çıkarıldıklarından emin oluyorum. Ayrıca doğal toprak ve sirke ile de çok paslanıyorum. İşi bitirmek için doğal çam reçineleri kullanıyorum.

Kendisi, bu yeni malzemelerin çalışmalarını bir ölçüde değiştirdiğini garanti ediyor. şimdi daha dünyevi, daha killi. Her ne kadar özü her zaman aynı olsa da. Duyguları veya doğanın ilettiklerini anlatmak için renklerle çalışıyorum ve materyallerle oynuyorum. Sanat o kadar güçlü bir kaynak ki… diyor. Ama onun çalışmalarında diğerlerinden öne çıkan bir mesaj varsa o da şudur: Başkasının atacağını kullanıyorum.

Kişisel bir soruyla başladım ama araştırdıkça tutkum arttı. Bunun çok doğal olması işe ve bize fayda sağlıyor.Sanatçı, kimyasal hiçbir şey salmadığını kabul ediyor. Sanatının faydalarına rağmen şunu açıklıyor: Çalışan bir model olmak benim için küstahlık olurdu. Her sanatçının kendi yöntemi vardır. Ama bunu bilmek ilginç Geri dönüştürülmüş malzemelerle harika işler yapabilirsiniz çevresel etkinin azaltılması. Ve dünyayı değiştirmeyeceğini bildiğinden şunu belirtiyor: Sakin kalıyorum. Adımımın pek bir iz bırakmayacağını biliyorum.

• Atölyesi Colmenarejo'da.

• Madrid, Paris, Milano ve Brüksel'de sergilendi.

• İlk resmini 'ekomalzemeler' ile koruyor.

• Hobi olarak şarkı söylüyor, özellikle de resim yaparken.