Iigo Quintero: “İşimi küçümsedikleri için botlar sayesinde başarılı olduğumu söylemeleri canımı acıtıyor”

NecromanceR

New member
Solo şarkısıyla Spotify'da dünya çapında ilk 1'e giren, yeni şarkıları yalnızca 24 saat içinde üç milyon izlenme sayısına ulaşan sanatçı, tüm plakları toz haline getiren sanatçı O normal bir çocuk. Kimse Iigo Quintero'nun ilk single'ı çıkan bir yıldız olduğunu söyleyemez. eğer değilsen İzlenme sayısında Bad Bunny, Taylor Swift ve Maluma'yı geride bıraktı.

22 yaşındaki genç müzisyen şimdi de ilk EP'sini yayınlıyor. Bu sadece müzik yayınlanmamış üç şarkıyla, Bilinmiyor, Hiçbir Şey Değişmiyor ve Dengeünlülerin yanı sıra Eğer burada değilsen ve benden geriye kalanlar. Quintero geçen perşembe günü kutlandı yeni şarkılarının dünya prömiyeri sponsorluğunda Madrid'deki Real Casa de Correos'ta düzenlenen bir etkinlikte San Miguel.

Chamber mahallesindeki merkez ofiste Iigo Quintero sabırla itaat ediyor fotoğrafçının talimatları fotoğraf oturumu için. Javi Martínez ona “Çeneni elinin üzerine koy”, “rahat dur”, “çıplak ayakla git”, “kazağını çıkarabilirsin” diyor.

-Kamera orada değilmiş gibi doğal ol- diye öğüt veriyor gazeteci ona.

Iigo Quintero, “Bu konuda çok kötüyüm” diye itiraf ediyor.

Şöhretin küçük dostu müzisyenin aylardır ilgi odağı olmaması, kişiliğinin etrafındaki gizemi körükledi. Ama dün sessizliği bozdum ve İlk röportajlarını verdi büyük başarının ardından eğer değilsen.

SORMAK. İlk EP'nizin başlığı bir niyet beyanıdır: Bu sadece müzik. Bize neyi iletmek istiyorsunuz?

CEVAP. 1 yıl önce bir arkadaşımın bana söylediği söz. Çok meşhur olan şarkıyla ilgili bunca olay yaşandığında hep kendi kendime tekrarlıyordum. Bana güzel şeyler söylediklerinde şöyle düşündüm: “Bu sadece müzik, panik yapmayın.” Ve bana işlerin pek de hoş olmadığını söylediklerinde şunu da düşündüm: “Kimseye zarar vermiyorum. Bu müzik. Ve o olmayan her şey umurumda değil.” Yani dikkatimi şarkılara odaklamak, sonuçta yaptığım da bu ve gerisini biraz bir kenara bırakmak.

Q. Reggaeton'un açık tekerlemelerine karşı, ruhsal sözlere sahip, akıntıya karşı bir şarkıyla zafer kazandınız. Ne olacağını bekledin mi?

R. Hayır gerçek değil. Bunu kim beklerdi? Duymaya alışık olduğumuz başka bir müzik türünün galip gelmesi beni çok mutlu ediyor. Ayrıca güncel şehir müziklerini de dinliyorum. Her müziğin kendine ait bir anı vardır ama güzeldir ve her türden şarkıya yer olduğunu görmek harikadır.

Q. Üç yeni şarkı ayrılıklarla ilgili. Kalp kırıklığı sana aşktan daha çok ilham veriyor mu?

R. Evet, kalp kırıklığı şarkı yapmaya aşktan daha fazlasını verir.

Q. Shakira'ya söyle!

R. [Re] Evet tamamen.

Q Oldukça melankolik melodiler. Mutluluk seninle gitmiyor mu?

R. Mutlu şarkılar yapmak benim için hüzünlü şarkılar yapmaktan çok daha zor. Bu onun bütün gün üzgün olduğu anlamına gelmez. Enstrümanım olan piyanonun başına oturmak beni daha duygusal melodiler yapmaya yöneltiyor. Kendimi en rahat hissettiğim yer orası.

Q. Piyano okudun mu? Kaç yıl?

R. Konservatuvar falan okumadım. Öğretmenli derslerdi, daha resmi olmayan bir şeydi. Tam olarak kaç yıl olduğunu bilmiyorum ama beş ya da altı yıl.

Q. Aylarca süren spekülasyonlardan sonra, gerçekte neyle ilgili? eğer değilsenDini ve manevi bir konu mu?

R. Evet, eğer değilsen Bu, Tanrı'ya yazdığım bir şarkı.

Q. Dindar biri misiniz?

R. Evet, ben bir Hıristiyanım.

Q. Bu devirde mümin olmak zor mu?

R. İyi. Yani benim için zor değil ama tamamen başka tarafa bakan bir toplumda olduğumuz doğru. Ama inanıyorum ki insan isterse mükemmel olabilir.

Q. Bir de dindar gençleri alaya almaya çalışan bir akım var.

R. Sorun değil. Bizim yapmamız gereken bunu normalleştirmek. Hiç aldırış etmeyin, çünkü sonunda alay konusu olmaktan vazgeçmeniz gerekir.

Q. Peki şarkının neden gençlerle bu kadar bağ kurduğunu düşünüyorsunuz? Maneviyata ihtiyaç var mı?

R. Eh, herkes onu oraya götürmüyor. Bence şarkının başarısının bir kısmı da yoruma çok açık olması. Bu yüzden her türden hikayeyi ve bunu kendi alanına taşıyan insanlardan aldığımı hissediyorum. Benim de hoşuma giden şey bu. Bir anlamla yazdım ama herkesin kendi anlamını vermesi çok güzel. Ve eğer insanlara gerçekten faydası oluyorsa, hepsini seviyorum.

Q. Anti-pop yıldızı mısınız?

R. [Re] Biz de. Fark edilmemeyi seven bir insan olduğum doğrudur ve dürüst olmak gerekirse, hakkımda konuşulmasından pek hoşlanmam.

Q. Peki, işler karmaşık.

R. Evet, müziğim hakkında konuşmayı tercih ediyorum, hepsi bu.

Q. Bir yabancı olarak kalmak ister misin?

R. Evet, gerçek şu ki sana yalan söylemeyeceğim. Tanınmak istemediğimden değil ama hayatımı eskisi gibi seviyorum. Ve şimdi bende de var ama başka hiçbir şeye arzum yok.

Q. Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek sizin için zor oldu mu?

R. Hayır, hiç de değil. Hiç bu tür sorunlar yaşamadım.

Q. Kime itaatsizlik ettin?

R. Genel olarak? Ne demek istiyorsun?

Q. Plak şirketiniz Acqustic'e itaatsizlik mi ettiniz?

R. Evet, birçok kez. Sadece fakirlerin işlerini yapmasına izin vermiyorum.. Çoğu zaman bana bunu ağlara yüklememi yoksa böyle bir şey yapacağımızı söylüyorlar ve ben de her zaman hayır diyorum. Ağlara içerik yüklemek benim için çok zor.

Q. Spotify'da küresel bir numaraya ulaştığınızda ne hissettiniz?

R. Öncelikle inanılmaz bir sürpriz ve çok büyük bir mutluluktu. Düşünülmeyecek bir şeydir, herkesin kurduğu bir hayaldir…

Q. Rosala ve Quevedo'nun önündeydin…

R Sayısal olarak öndeler ama çok iyiler.

Q. Terfinizin kullanımıyla ilgili olduğu konusunda çok fazla konuşma yapıldı. botlar. Böyle bir strateji var mıydı?

R. Bana saçmalık gibi geliyor. Bu iddia kendiliğinden düşüyor. Bu kadar büyük platformlarda bunun olabileceğini ya da bunu düşünen tek kişinin ben olduğumu düşünmek. Hiç mantıklı değil. Benim öyle bir amacım, hiçbir hırsım yok. Bunu benim varoluş tarzımdan görebilirsin. Başarı bana geldi, aradığım bir şey değil. Açıkçası bunu takdir ediyorum ve böyle olmasından dolayı çok mutluyum. Ama bunu umursamamaya çalışıyorum. Çünkü sonuçta bunları söylediklerinde canımı acıtıyor çünkü insanların çalışmanızı küçümsediğini görüyorsunuz çünkü bu o kadar olağanüstü bir şeydi ki bunu ben bile açıklayamıyorum. Ama bunu çok fazla düşünmemeye çalışıyorum.

Q. Antonio Banderas, Amerika Birleşik Devletleri'nde başarısız olduğunuz için sizi affetmediklerini, burada İspanya'da ise tam tersi olduğunu, başarılı olduğunuz için sizi affetmediklerini belirtiyor.

R. Tamamen. İnsanı üzecek, küçümseyecek asılsız şeyler söylüyorlar ve bir şeyi iyi yapıyorsanız bunun hile yaptığınızdan kaynaklandığını düşünüyorlar. Biraz üzücü ama bununla yaşamak ve yoluna devam etmek zorundasın çünkü bu şeylerle kalırsan hiçbir yere gidemezsin.

Q. Üstelik bunun sadece bir tesadüf olmadığını kanıtlayacak başka sorunlarınız da var.

R. Temizlemek. Ve artık Avrupa'ya gideceğimize göre, İspanya dışında sizin hakkınızda neler yazdıklarını ve size duydukları saygıyı ve takdiri gördüğünüzde şöyle düşünüyorsunuz: Neden burada da aynı olmasın?

Q. Ne olursa olsun azınlıktır.

R. Evet abarttığım doğrudur. Ama olan şu ki, çok fazla gürültü yapan ve aynı zamanda zarar veren de bir azınlıktır, çünkü olan budur.

Q. Tik Tok kariyeriniz için ne anlama geliyor?

R. Dürüst olmak gerekirse her şeyin tetikleyicisi Tik Tok'tu. Ve bu akılda tutulmalıdır. Günümüzde kendini duyurmak isteyen genç müzisyenler için sosyal ağlar hayati önem taşıyor. Benim durumumda bu son derece doğal ve organik bir şeydi çünkü Tik Tok'um yoktu. İnsanların şarkıyı yüklemeleri konusunda ısrar eden ben değildim ama birdenbire insanlar şarkıyı kullanmaya başladı ve ben de orada araştırmaya başladım.

Q. En çok hayran olduğunuz sanatçı kim?

R. Şu anda İspanya'da müzikal olarak konuşan Carlos Ares.

Q. Carlos Ares'mi? Bak onu tanımıyorum.

R. O da benim gibi koro ve alternatif müzik yapıyor. Bana bir dahi gibi görünüyor.

Q. Meslekte sana en çok kim öğretti?

R. Size şunu söyleyeyim, bana nasıl prodüksiyon yapılacağını öğreten ve şarkılarımı kaydetmemi sağlayan kişinin Corua'daki piyano öğretmenim olduğunu söyleyebilirim.

Q. Çünkü şarkıların yapımcılığını kendiniz yaptınız.

R. Yenilerini değil ama ilklerini evde yaptım.

Q. Size verilen en iyi tavsiye nedir?

R. Bir arkadaşım bana büyük gücün büyük sorumluluk getirdiğini söyledi. Her şeyi göndermek istediğim zamanlar oldu… Ben de yemin etmek istemiyorum.

Q. Herşeyi gönder…

R. bok [Re]. Ve şunu söylemek isterim ki, bu bana göre değil, sadece tüm bunlardan vazgeçtim. Sonra arkadaşım bana birçok insanın şarkılarımı sevmesi nedeniyle bir sorumluluğum olduğunu söyledi. Sonuçta bu yüzden müzik yapmaya ve şarkı yüklemeye devam ediyorum çünkü insanların size olan sevgisini ve yazdıklarını görüyorsunuz. Bu beni motive ediyor.

Q. Quevedo geçici emekliliğini açıkladı. Onun ya da sizinki gibi bu kadar acımasız bir başarıyı bir anda elde etmek çok mu zor?

R. Evet, zor. Ve onun durumunda bu çok daha büyük. Ben tanınmıyorum, belki adım ya da şarkım tanınıyor ama karakterimin ya da yüzümün bilinmediğine inanıyorum. Eğer benim durumumda bu bazen biraz bunaltıcı oluyorsa, çok sayıda insanla birlikte olduğunuzda sizi biraz taciz edebilirler, yani sizin durumunuzu hayal etmek istemiyorum. 50 kat daha fazla olması gerekiyor. Ve bunun yorucu olduğu doğru, biliyorum.

Q. Yazın gönüllü olarak Hindistan'a ve Fildişi Sahili'ne gittiniz. Bu nasıl bir deneyim?

R. Gerçekten acımasız. Bu tür gönüllülük faaliyetlerine katılan çok sayıda insan var. Bence bu daha çok orada yapabileceğiniz iyilik için, çünkü sonuçta orada üç hafta kalarak kimsenin hayatını değiştiremezsiniz. Ama oradaki insanları etkilediğinize ve her şeyden önce onların sizi etkilediğine inanıyorum. Daha çok hayattan edindiğiniz bir deneyim, ayaklarınızı yere basmak ve ülkenizde yaşadıklarınızın mutlak bir ayrıcalık olduğunu görmek. Bunun için minnettar olmalıyız, bundan faydalanmalı ve sahip olduklarımıza sahip olmayan diğer insanlara bağlı kalmalıyız.

Q. Hayatınız nasıl değişti?

R. Pek bir şey değişmedi. Şimdi burada röportaj yapıyoruz ama ben hâlâ üniversiteye gidiyorum.

Q. Üniversiteye mi gideceksin?

R. Evet elbette. Kayıtlara ve hikayelere denk geldiği için biraz daha az gittiğim doğru ama benim hayatım da pek değişmedi. Artık seni tanıyanlar var ama durum pek değişmedi.

JAVI MARTINEZ