Bağımsız rock ikonu ve Nirvana'nın yapımcısı Steve Albini 61 yaşında hayatını kaybetti

NecromanceR

New member
Steve Albini hayatını kaybetti Her yıl grubu önünde sahne aldığı Barselona festivali Primavera Sound'un kaynakları EL MUNDO'ya doğruladığı üzere, kalp krizi nedeniyle 61 yaşındaydı. şellak.

Gitarist, şarkıcı ve prodüktörün beklenmedik ölümü, kırk yıldır müzikle uğraştığı ABD'deki bağımsız rock üzerinde büyük bir etki yarattı. en önemli yapımcı ve ahlakın ahlaki gurusu bağımsız.

Steve Albini punk-rock'ta kuruldu yeraltı 80'li yıllarda ABD'den çıkan ve 1988 yılında çıkardığı ilk albümle tanınmaya başlayan Periler, Pembe Sörfçü. Kayıt yaptığında dünya şöhreti ona geldi Rahimdeile ilgili Nirvana1993 yılında, aynı zamanda albümü kaydettiği yıl PJ HarveyBenden Kurtul.

1993 yılında Kurt CobainNirvana'nın lideri, gezegendeki başarısına yanıt vermek istedi. Boş ver özgünlük ve kötü şeyler yayan bir albümle. Ona en iyi şekilde yardım edebilecek kişinin kendisi olduğunu düşünüyordu. Steve Albinikişisel olarak tanımadığı ve rüşvetsiz tavrından dolayı saygı duyduğu kişi.

Steve Albini: “Bir tesisatçı gibi maaş almak isterim”

Teklif kesinleştiğinde, Albini yazdım rock tarihinin bir parçası olan bir mektup. Yapımcı, “Eğer kendinizi plak şirketinin sizi geçici olarak sadece tuvaletin sifonunu çekmeniz için şımarttığı bir durumda bulursanız, o zaman bunun bir parçası olmak istemiyorum” dedi ve konuyu da açıkladı: “Ben sadece çalışmakla ilgileniyorum Grubun kendi müziği ve varlığı hakkındaki algısını meşru bir şekilde yansıtan kayıtlar üzerinde”. Ve hatta diğer herhangi bir grubu kaydetmek için talep ettiği gelirden daha az olmayan gelirinden bile bahsetti: “Bir tesisatçı gibi maaş almak isterim: Ben işi yapıyorum ve onlar bana değeri kadar para ödüyorlar. Plak şirketi sizden %1 veya %1,5 istemenizi bekleyecektir. Üç milyon plak satışı olduğunu varsayarsak, bu yaklaşık 400.000 $'a denk geliyor. Bu kadar parayı kabul etmem mümkün değil. “Uyuyamayacağım.”

Rock'la bu kadar ilgisi olan başka kimse yok yeraltı ABD'nin son kırk yılda bu kadar başarılı olmasının nedeni ikonik albümler ve kaydettiği dev sanatçılar değil. onun ile Chicago Electrical Audio kayıt stüdyosunu yöneten günlük işAlbini, 1995'ten beri yönettiği albümde yüzlerce grup ve sanatçının en uygun kalite ve uygun fiyatla kayıt yapmasına yardımcı oldu.

Albini'ye güvenen grupların listesi kelimenin tam anlamıyla sonsuzdur ve birlikte modern Anglo-Sakson rock'ın tüm tarihini ve soyunu oluşturur: Low, Slint, Joanna Newsom, The Breeders, Nina Nastasia, Jon Spencer Blues Explosion, Superchunk, Mogwai, The Jesus Lizard , Düğün Hediyesi, Jarvis Cocker, Kirli Üçlü, Will Oldham, Tanrı aşkına! Kara İmparator, Kask, Boss Hog, Cloud Nothings, Mono, Ty Segall, Sunn O))), Jason Molina, The Ex, Pussy Galore…

İspanya'da Valensiyalılar Kırmızı Oda Kendisi ve ekibiyle birlikte albümleri kaydetmek için iki kez Chicago'ya gidebildiler. Yeni Zamanlar (2005) ve Hiçbir şey kalmadığında (2007).

Aynı zamanda hobi olarak 1992 yılında grubu kurdum. şellak davulcu Todd Trainer ve basçı Bob Weston ile birlikte. Albini, 80'lerde Big Black'le ve İngilizce'de Rapist anlamına gelen Rapeman adlı daha kısa ömürlü bir projeyle yüksek sesle taş atmıştı; bu onun müziğin ne olması gerektiğine dair anlayışını çok iyi özetliyor. punk-rock sanatçısı: Karıştırıcı, hokkabaz şokçoğunluğun ahlaki vicdanının provokatörü. Bir vahşi. Vahşi.

Steve Albini (soldan birinci), Shellac meslektaşlarıyla birlikte.

Hiçbir zaman zihniyetini ve dilini değiştirmedi ve alternatif 90'larda bağımsız sahnenin etik işareti olarak neredeyse efsanevi bir statü kazandı. Röportajları gruplar hakkında kışkırtıcı diskalifiyelerle dolu satılmış ve ticari olmayan müziğin bütünlüğü ve değeri hakkındaki bazı ateşli makaleler, küflü bir prova odasında kilitli olan herhangi bir grup için ilmihal haline geldi. O, punk-rock kelimesinin taşıyıcısıydı ve ancak son yıllarda yöntemlerini biraz yumuşatmıştı.

Kayıt teknikleri efsanevi bir statü kazandı: Şiddetli ve aynı zamanda anlaşılması zor olan Albini, bir yapımcı olarak onun çalışmalarını reddetti. Kendini mühendis olarak tanımladı. Kayıt yapmayı teknik bir zanaat olarak düşündü ve adına çalıştığı grup veya sanatçının sanatsal kararlarını herhangi bir şekilde etkilemekten kaçındı: Küçük bir şey gibi görünüyor, ancak Albini'nin kaydettiği gibi ham, fiziksel, güçlü, keskin bir şekilde kayıt yapmak ve canlı ses. Aslında bu kolayca elde edilebilecek bir şey değil.

Üstelik otuz yıl boyunca kayıt yaptı muhteşemşellakkeskin seslerden oluşan bir üçlü, ihanete yumruk atmaktan daha sert altı albüm, sonuncusu önümüzdeki 17 Mayıs'ta aynı başlıkla yayınlanacak. Tüm Trenlere. Bu, on yıldır yaptıkları ilk işti ve Albini'nin yapımcı efsanesinin gölgesinde kalan büyük bir grubun vasiyeti olacak.