Çocuk edebiyatının kralı David Walliams: “Çocuklar kendilerini eğlendirecek bir şeyler isterler. Bir cep telefonuyla nasıl rekabet edebilirim?”

NecromanceR

New member
İLE David Walliams (Londra, 52 yaşında) İnsanların onun hakkında ne düşündüğünü umursamıyor. Williams doğuştan -çok genel bir soyadıydı- biraz daha kıvılcım vermek ve bu süreçte kendisini biraz daha az ciddiye almak için sahne adını değiştirmeye karar verdi. Kendisinin bir karikatürü gibi, basmakalıp bir İngiliz erkeği gibi, öğleden sonra saat beşte sohbeti tatlandırmak için bir fincan ve biraz çikolata sipariş ediyor. Üçüncü çikolata, “Daha çok yiyebildiğim için bitter çikolatayı seviyorum” diye açıklıyor.

Başarılı yazar, Barselona'ya giden trene binmeden önce Madrid'de birkaç gün geçiriyor. Sant Jordi Günü'nün ilanı bu öğleden sonra. Benim için bir hikaye yazmak ve İspanya'da, oturma odamdan kilometrelerce uzakta birinin bundan benim kadar keyif alması gerçeküstü. Eğer düşünürsen, bu delilik. Böylece okuyucularla tanışma fırsatı buluyor ve Bu önemli konuşmayı paylaşın Bunun beni çok heyecanlandırdığını ve aynı zamanda da çok gerginleştirdiğini itiraf ediyor.

Walliams, Sant Jordi'nin tüm tarihi boyunca böyle bir ayrıcalığa sahip olan ilk çocuk ve gençlik edebiyatı yazarıdır ve satış listelerine bakıldığında, onun seçiminin pek çok nedeni vardır: öykü ve romanlarının 56 milyondan fazla kopyası Dünyanın her yerinde satıldılar, İspanyolca ve Katalanca dahil olmak üzere 55 dile çevrildiler. Büyükanne gangsteri, Dogbot Ve sıçan aperatifleri.

Walliams başarıyı kendi liyakatiyle elde etmiştir ancak bu kaçınılmaz olarak eserinin İngiliz edebiyatının bir başka dehasıyla karşılaştırılmasına neden olur. Alaycı ve iğneleyici tarzını paylaştığı Roald Dahl. Dahl'la aynı evrende yaşadığım için minnettarım, ona çok hayranım ve o, kendimizi bu işe adayan hepimize bir öğretmen oldu. Ama insanların söylediklerini dinlememeye çalışıyorum çünkü her zaman onlara inanma riskiyle karşı karşıya kalmıyorsunuz: Tam da sizi onunla karşılaştırdıklarında, kitaplarınızın saçmalık olduğunu söylemeye başlayabilirler. Kendimi yalnızca kendi vicdanımı dinlemekle sınırlıyorum, diyor.

Geçen yıl, Roald Dahl'ın çalışmalarının çoğu orijinal versiyonunda sansürlenmenin eşiğindeydi. Puffin Yayınevi, yazarın mirasçılarıyla görüş birliğine vararak, yazarın sayfalardan çıkarılmasını istedi. Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Cadılar'dan herhangi biri Matilda Şişman, cüce veya çirkin yaşlı kadın gibi saldırgan kabul edilen ifadeler. Siyasi doğruculuğun kontrolden çıktığını düşünüyorum, 50-60 yıl önce yazılmış bir kitapta bazı uygunsuz kelimelerin olmasından insanların rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Belki doğru sosyal grupta değilimama bunlar beni rahatsız etmiyor. Bağlamı açıklayan bir not veya duyuru eklemek eğitici olabilir, ancak bir metnin anlamını önemli ölçüde değiştirmek bana vandallık gibi geliyor, diyor Walliams.

Bu beni endişelendiren bir şey çünkü o zaman ne yapacağız? Filmlerden sahneleri kesecek miyiz, şarkı sözlerini yeniden mi düzenleyeceğiz, cover resimlerini mi yapacağız, oyunları mı yasaklayacağız? Sırf birisi belirli bir anda kendisine doğru gelmeyen bir şeyi işaret etmeye karar verdi diye bu sansür olayı bitmezse delireceğiz.

Kesinlikle Elbiseli çocuk (2008) -tarafından çizilmiştir Quentin BlakeDahl-Walliams'ın kitaplarının çoğunda olduğu gibi, asi bir arkadaşı tarafından karşı cinsin kıyafetlerini giymeye teşvik edilen, 12 yaşında, hevesli bir futbolcu olan Dennis'in hikayesini anlatıyor. Ailesinin, meslektaşlarının ve okul arkadaşlarının tepkileri anında geldi. Ne de (yetişkin) okurların ve eleştirmenlerinki. Ebeveynler neden çocuklarının internette karşılaşabilecekleri ve kendi kontrolleri dışında karşılaşabilecekleri tehditlerden çok ne okuduklarıyla ilgileniyorlar?

Aşırı korumacı davranıyoruz, çocukların kesinlikle uygun olduğunu düşündüğümüz şeyler dışında kendileri için geçerli olan bir şey bulmalarına izin vermiyoruz. Walliams, bunun oldukça züppece bir tutum olduğunu söylüyor. Gençken silahlı adamlarla ilgili filmler, tokat attıkları veya şiddet içeren aksiyon sahneleri izlerdim. James Bond destanındaki gibi kadınlara cinsiyetçi bir şekilde hitap etti. Bunun doğru olmadığını biliyordum, büyüdükçe fark ettim ama bunlar bende hiçbir travma yaratmadı, diyor.

Üretken David Walliams, yazar olmasının yanı sıra oyuncu, komedyen ve sunucu olarak da çok yönlü bir kariyere sahip. Televizyon dizilerinde komedyen olarak başladı Küçük Britanya Ve Kaya Profili ve televizyon yarışmasında tartışmalı Simon Cowell ile jüri masasını paylaştı Yetenek Sizsiniz İngiltere. Mizahta ince bir çizginin olduğunu açıklıyor Söylenebilen ile söylenemeyen arasında: Bazen rahatsız edici konular tartışılırken, sürekli bir gerginlik içinde, ipte yürümek gibidir. Ama sanırım bir bakıma hepimiz kendimizi her gün sansürlüyoruz. Biriyle konuşurken düşündüğümüz her şeyi söylememek kadar basit bir şey bu.

Walliams yayınları bugün Birleşik Krallık'taki en büyük multimedya eğlence markalarından biri haline geldi. Romanlarından ve öykülerinden birçoğu 79 hafta boyunca en çok satan kitaplar genel listesinin başında yer aldı ve çocuk listelerinde 241 haftadan fazla bir süre boyunca bu ülkede başka hiçbir çocuk yazarının başaramadığı bir başarı oldu. Edebi evreni aynı zamanda televizyon uyarlamalarını, tiyatro yapımlarını, bir dizi ticari ürünü ve hatta bir cazibeyi de içeriyor. Alton Towers tema parkında. Öyle bile olsa, teknolojik coşkunun ortasında Walliams, rekabetin çok çekici olması nedeniyle çocukların dikkatini çekmenin her zamankinden daha zor olduğunun farkında.

Bu oldukça zorlu bir iştir çünkü sonsuz sayıda dikkat dağıtıcı unsur ve uyaran vardır. Ben küçükken, Yalnızca bir ücretsiz kanal vardı ve çizgi film programları saat dört buçukta başlıyordu. öğleden sonra. Zamanın geri kalanında hiçbir şey yok. Artık 10 yaşındaki oğlumun bir konsolu, dizi ve film izleyebileceği bir iPad'i ve bir cep telefonu var. Buna karşı ne yapacaksınız? “Çocuklar kendilerini eğlendirecek bir şeyler istiyor, bu yüzden onların beklentilerini karşılamak için kitaplarımı mümkün olduğunca eğlenceli hale getirmeye çalışıyorum” diyor. Hepimizin sıkıcı kitaplar okuduğumuz doğrudur, bu bizi okuyucu olarak yetiştirme sürecinin bir parçasıdır, ancak eğer onları aşağıdaki gibi nesiller arası olgularla ilişkilendirmeyi başarırsak: Harry Potter'ıno zaman kitapçıya gitmeyi talep edenler onlar olacak.